Zawroty głowy

Zawroty głowy możemy podzielić na tzw. łagodne, położeniowe i samoistne. Łagodne pojawiają się na krótko, wyłącznie przy przekręcaniu głowy w bok lub w tył. Czasem także przy wstawaniu z pozycji leżącej lub kładzeniu się. Nie mają konkretnej przyczyny i mogą ustępować i nawracać samoistnie. Nawracające zawroty głowy pojawiają się w postaci nagłych, silnych zawrotów, połączonych z nudnościami, a nawet wymiotami. Takie incydenty mogą trwać od kilku minut do paru godzin i pojawiają się z różną częstotliwością.

Przyczyny zawrotów głowy

Ze względu na przyczyny, zawroty głowy dzielimy na:

  • błędnikowe (13% wszystkich zawrotów głowy ma takie podłoże),
  • pozabłędnikowe,
  • mieszane.

Zawrotom głowy często towarzyszy oczopląs, który może świadczyć o uszkodzeniu układu równowagi. Zawroty głowy mogą być objawem zaburzeń w ośrodkowym układzie nerwowym, począwszy od szeroko rozumianych zaburzeń krążenia mózgowego, po guzy mózgu i móżdżku. Najczęstszą formą zawrotów głowy są tzw. zawroty głowy ze zmiany położenia (około 30% wszystkich zawrotów głowy), które rozpoznać można już podczas pierwszej wizyty u lekarza. Pomimo, że ten typ zawrotów należy do najczęstszych, w praktyce rozpoznawane są one rzadko, co często powoduje nieuzasadnione, długotrwałe przyjmowanie przez chorego leków, najczęściej nieskutecznych.

Zawroty głowy i zaburzenia równowagi mogą powstać na skutek zaburzenia lub uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, ale także w wyniku zaburzeń krążenia i chorób ogólnoustrojowych tj. cukrzyca, infekcje czy zatrucia.

Leczenie zawrotów głowy

Aby zastosować odpowiednią terapię, niezbędne jest zdiagnozowanie przyczyn zawrotów głowy. Bardzo często, zanim chory trafi do specjalisty, leczenie rozpoczyna się u lekarza pierwszego kontaktu. Przed rozpoczęciem leczenia należy przyjrzeć się subiektywnym objawom, takim jak nudności, wymioty, zaburzenia widzenia, bóle głowy, uczucie lęku.

W farmakoterapii zawrotów głowy wykorzystuje się leki objawowe, leki przyczynowe i leki pomocnicze. Oprócz leczenia farmakologicznego, leczenie zawrotów głowy opiera się również na fizjoterapii, a ostatecznym rozwiązaniem może być interwencja chirurgiczna. Terapią wspomagającą w leczeniu zawrotów głowy może być terapia laserowa. W laryngologii w leczeniu tego typu schorzeń wykorzystywany jest laser niskoenergetyczny.